Bir öğrencim ile ikebana dersimiz vardı. Ben bir örnek yaptıktan sonra öğrencim de kendi ikebanasını yaptı. İkebanada iyi güzel, kötü, çirkin diye bir ayırım yoktur. Çünkü herkes çiçeklerle kendi duygularını ifade eder. Kurallara uyarak, yaratıcılığınızı da katarak bir eser ortaya çıkarmanız söz konusudur. Öğrencimin yaptığı tasarım beni daha çok cezbetmişti. Onunkini niçin daha çok beğendiğimi sordum kendime.

İkebanada goncalar geleceği, umudu temsil eder. Biraz açmış çiçekler şimdiyi, anı simgeler. Çok açmışlar da geçmişi. Öğrencimin ikebanasında hem goncalar, hem de yeni açmış çiçekler vardı. Yani hem anı hem de geleceğin umutlarını temsil edenler. Bense ağırlıklı olarak daha hiç açmamış goncaları kullanmıştım. Yani geleceğe odaklanmıştım. Anı, şimdiyi yaşamıyordum.  Oysa öğrencim hem şimdiyi, anı yaşıyordu; hem de geleceğe dair umutları vardır. Benim onunkini daha çok beğenmemin sebebini buydu.

İKEBANA, ne kadar çok yaparsanız yapın, ne kadar deneyimli olursanız olun, öğretmen de olsanız, her an kendinizi biraz daha keşfetme aracınızdır. Ben o gün bir süredir ruhumda farkına varamadığım, beni sıkan, sıkıştıran sadece geleceğe odaklanmışlığımı keşfettim. Oysaki bir süre önce böyle değildim. Bazı olayların insanı ne hale getirdiği veya getireceği hiç belli olmuyor

Sevgi ve çiçekle kalın.

 T. Füsun Güleç               Haziran 2018

Bir Cevap Yazın

Theme: Overlay by Kaira SİZLERİ İKEBANAYA BEKLİYORUZ
GÖZTEPE KADIKÖY
Have no product in the cart!
0
%d blogcu bunu beğendi: