Bu dünyada yaşamak gerçekten zorlaştı. Teknolojinin getirdiği iletişim kolaylıkları, sebebiyle birbirinden uzaklaşma ve bireyselleşme başladı. Bunun sonucu olarak da birbirimize sevgi ve ilgimizi gösteremez olduk.

Sosyal medya üzerinden arkadaşlar ile sohbet etmek yeterli gelmeye başladı. Oysa eskiden “gezmeye gitmek” denilen bir kavram vardı. İnsanlar birbirlerinin evine gider karşılıklı görüşür, sohbet ederlerdi. Aralarındaki sevgi ve saygı bağları pekişirdi.

Amacım teknolojiyi eleştirmek değil, ama sevgi yoksunluğunun nelere mal olduğunu irdelemek. Manevi değerler azaldı, maddiyata verilen önem arttı. İnsanın en doğal ihtiyacı olan barış ve huzur içinde yaşamak tehlikeye girdi. Sevgi ve dostluğun önemi gün geçtikçe daha çok sorgulanır oldu.

Çiçek Yoluyla Dostluk

Çocuklarımıza ve torunlarımıza sevgi dolu bir dünya bırakmak ve onların barış içinde yaşamasını sağlamak için projeler üretilmeye başladı. Dostluk ve arkadaşlık kavramları vurgulanır oldu. Bunları pekiştirmenin yollarından biri ikebana öğrenmek ve öğretmek.

İkebana yaparken içimize döner, ruhumuzda bir yolculuğa çıkarız. Bu yolculukta iç sesimizi dinler, ruhumuzda biriktirdiğimiz olumsuzluklardan arınmaya çalışarak önce kendimizi, sonra çevremizdekileri sevip değer vermeyi öğreniriz. Unutmaya yüz tuttuğumuz doğayı hatırlar nefes alırız. Derin bir felsefesi ve tekniği olan ikebana, evrensel bir sanat dalı olarak bugün dünyanın pek çok ülkesinde uygulanmaktadır.

Sevgi ve çiçekle kalın.

 T. Füsun Güleç       Haziran,2017

Bir Cevap Yazın

Theme: Overlay by Kaira SİZLERİ İKEBANAYA BEKLİYORUZ
GÖZTEPE KADIKÖY
Have no product in the cart!
0
%d blogcu bunu beğendi: