İnsanlar yüzyıllardır bu kavramlarla iç içe yaşıyor. Kendi menfaati için başkasının hakkını gasbeden insanoğlu “huzur ne demek” unutmuş gibi. Sadece dünyevi ve maddi zevki için manevi değerleri yok saymaya devam ediyor. Hırs denen gücün elinde oyuncak olmuş durumda. Bu da insanı önce içsel bir savaşa götürüyor. Sonra da kendi savaşını dış dünyaya yansıtmasına sebep oluyor. Böylece güç savaşları başlıyor. Sonuçtan kaybeden yine insan.

İnsan insana bunu niye yapıyor? Bu dünyada rahat, huzur içinde yaşamak varken neden savaşıyoruz? Şöyle düşünebilir miyiz? İnsan denen varlık, varlığının nerede, ne zaman, nasıl başladığını merak edip araştırırken, varoluş sebebini sorgulamayı unutabiliyor. Benim bu sorgulamaya cevap olarak kabul ettiğim anonim bir söyleme göre : “Hayat bir sınavdır. Önemli olan bu sınavda kâğıdımızı dolu mu, boş mu vereceğimize karar vermektir.” Kağıdı dolu verip sınavı başarmak için barış içinde yaşamak gerekmez mi? Tabii bu noktada kendi sorumluluğumuzdan bahsediyorum.

Çiçeklerin hiçbir olumsuz anlam taşımadığını, sevdiklerimize çiçek hediye ettiğimizi düşündüğümüzde, barış ve huzur için ikebananın önemi ortaya çıkıyor. Kişisel gelişim yolunda kendi iç barışımıza odaklanıp dış dünyayla savaşmamak ise genel barışın temelini teşkil ediyor. İkebana felsefesinin dünya barışına katkısını yadsıyamayız.

Sevgi ve çiçekle kalın.

T. Füsun Güleç

Bir Cevap Yazın

Theme: Overlay by Kaira SİZLERİ İKEBANAYA BEKLİYORUZ
GÖZTEPE KADIKÖY
Have no product in the cart!
0
%d blogcu bunu beğendi: