Uzun süredir vaktimi kitap yazmaya ayırdığım için bloğumu ihmal ettim. İkebana hakkında yazıyorum. Uzun yılların birikimi, deneyimlerim, Dünya Ikebana Birliği’ne üye oluşum, öğrencilerim ile yaptığımız çiçek tanzimlerinin fotoğraf çekimleri kitabımın içeriğini oluşturmakta.

Japon Çiçek Düzenleme Sanatı-İkebananın bir felsefesi ve tekniği olduğu için sıradan çiçek tanzimlerinden çok farklı. Kökleri 5. yüzyıla dayanmakta.

Çiçekler dünyayı güzelliğiyle kaplarken, kişinin kalbinin ağır yükünü hafifletiyor. İkebana duyguları sözlerle değil, çiçeklerle ifade etmektir.

İkebana uygulayıcısı felsefesi ve tekniğine uygun bir çiçek tasarımı yaparak doğadaki güzellikleri eserine yansıtır. Bunu yaparken ruhunda biriken olumsuzlukları fark ederek çözmeye çalışır. Böylece içsel bir sakinlik elde etme, daha zengin bir ruhsal anlayışa erişmeyi amaçlar.

Benim çok keyif alarak yaptığım bu işi sözle aktarmak kolay olsa da, yazıya dökmek çok çaba gerektiriyor. Formatı tasarlamak en zor kısmıydı. Bakalım ne zaman bitirebileceğim! Bastırmak da ayrı bir sorun.

Umarım en kısa sürede takdirlerinize sunabilirim.

Çiçek ve sevgiyle kalın.

T. Füsun Güleç                 Ağustos, 2018

Bir Cevap Yazın

Theme: Overlay by Kaira SİZLERİ İKEBANAYA BEKLİYORUZ
GÖZTEPE KADIKÖY
Have no product in the cart!
0
%d blogcu bunu beğendi: