Günümüzde yeme içme ve barınma ihtiyacından sonra en belirgin ihtiyaç sevgi. İnsanların birbirlerini, doğayı, hayvanları ve en önemlisi kendilerini sevmeyişi, maneviyattan uzaklaşıp maddiyata yönelmeleri onları mutsuz kılmakta. Huzur içinde yaşamanın özlemini çekmekteler.

Çiçeğe yüklenmiş hiçbir olumsuz anlam yok. Dikenleri elimize batabilen kaktüsün bile faydalı bir yanı var. Radyasyonu çekiyor. Pozitif anlam içeren çiçek sevgiyi ifade ediyor. Dolayısıyla ikebana da bir sevgi tasarımı kabul edilebilir.

İkebana vesilesiyle önce kendini sevmeyi öğrenen insan, bu sevgiyi çevresine yaydığında halka halka büyüyüp genişleyen büyük bir sevgi ve hoşgörü çemberi oluşur. Günümüz insanının çok ihtiyaç duyduğu bir çember.

Savaşmaktan ve teknolojik gelişmelerden yorulan insanoğlu artık doğal olana, doğaya, iç dünyasına yönelmeye başladı. İkebanayı yaşam tarzı ve felsefesi haline getiren Japon halkının sakinliği hepimizce malumdur.

Aklımızla kurallarını, ruhumuzla duygularımızı yansıttığımız çiçek tasarımlarımıza yaratıcılığımızı da katarak, kendimizi sözlerle değil çiçeklere yüklediğimiz anlamlarla ifade ederiz.

İkebananın nihai amacı insanın egosundan kurtulup özgür olmasıdır ki huzuru yakalayabilsin.

 Sevgi ve çiçekle kalın.

T. Füsun Güleç

Bir Cevap Yazın

Theme: Overlay by Kaira SİZLERİ İKEBANAYA BEKLİYORUZ
GÖZTEPE KADIKÖY
Have no product in the cart!
0
%d blogcu bunu beğendi: