Bir kitap okumuştum. Adı “Enerji Vampirleri” idi. Evren enerjiden müteşekkil olduğu için kitabı okurken “enerji vampirliği” deyimini yadırgamadım. Kitapta bazı insanların yanında hissettiğimiz huzursuzluk ve tedirginlik gibi duyguların sebeplerinden birinden bahsediliyor.

Bazen insan derin düşüncelere dalar. Eskilerden keyif veren bir olayı hatırlar. Kendi kendine gülümser, bazen de canını sıkan bir şey gelir aklına, yüzü asılır. Öfke, hayal kırıklığı, büyük bir keder gibi içini acıtan bir olayı hatırlamışsa mutsuz hisseder. Ruhunda biriken bu hisler onu umutsuz kılar.

Duygu kalıntıları çevreye negatif enerji olarak yayılır. Etrafındaki insanların pozitif enerjilerini kendine doğru çeken insan, onları kendi negatif enerjisi ile yükler. Bu eylem, bilinçli değildir. Bilinçaltının oluşturduğu bir aksiyondur. İşte vampirlik deyimi de burada devreye girer. Bazı insanların yanında enerjimizin çekildiğini hissettiğimizde ya da tedirgin, huzursuz olduğumuzda enerji vampirliği ile karşı karşıyayız demektir. Bu kişi arkadaşımız bile olabilir, ama o bunu bilerek ve isteyerek yapmaz, çünkü negatif duygularının farkında bile değildir. Kendisi ile barışık insan ise negatif duygularından arınmış demektir.

İkebana ile Kendinle Barışma

İnsanın kendisiyle barışık olması için duygularının farkında olması ve onları nasıl temizleyeceğini bilmesi gerekir. Bunu yapmanın yollarından biri de bu makalenin konusu olan enerji vampirliğine karşı ikebana sanatıdır.

Bir ikebana uygulayıcısı çiçeklere odaklanır. Manevi bir yolculuğa çıkar, iç sesini dinler ve olumsuz duygularını fark eder. Onları çiçekler aracılığıyla ikebanasına yansıtır, böylece incitici olumsuz duygulardan arınır ve etrafa yayılan negatif enerjilerden kurtulmuş olur. Üstelik aydınlanmaya yolunda bir adım atar. Bu deneyim onun yaşam tarzı haline geldiğinde, kendisi ile barış içinde yaşamayı da öğrenmiş demektir.

Sonuç olarak hem bir enerji vampiri olarak çevremizdekileri rahatsız etmemek hem de iç huzurumuzu, dengemizi ve benlik saygımızı etkileyen olumsuzlukları gidermek için ikebana sanatının kişisel gelişime katkısını göz önünde bulundurmalıyız. Bu katkıyı Japonya’da geçirdiğim yıllar boyunca gözlemlediğim için ikebanayı bir yaşam tarzı olarak benimseyenlerdenim.

T. Füsun Güleç             Haziran 2017

Bir Cevap Yazın

Theme: Overlay by Kaira SİZLERİ İKEBANAYA BEKLİYORUZ
GÖZTEPE KADIKÖY
Have no product in the cart!
0
%d blogcu bunu beğendi: