Dr. Dráuzio Varella “İYİ OLMA SANATI” adlı makalesinde: “Eğer hasta olmak istemiyorsan duygularını anlat” diyor. “Diyalog, konuşma, kelime çok güçlü birer ilaç ve mükemmel bir terapidir! Saklanan veya baskılanan heyecan ve duygular pek çok rahatsızlığa sebep olur. İfade edilmeyen, çözümlenmeden bastırılan duygular zamanla stresi arttırdığı gibi, benlik sorunu yaşamamıza da sebep olur.” Bu saptamaya kesinlikle katılıyorum ama duygularımızı yaşadıklarımızı, sıkıntılarımızı anlatmak için karşımızdaki kişiye önce çok güvenmeliyiz ki sırrımızı saklasın, sonra da onun bizi doğru anlayacağından emin olmalıyız. Böyle bir şansımız yoksa ne yapabiliriz? DİYORUM Kİ; kelimelere dökemediğimiz duygularımızı çiçek yoluyla, ikebana ile ifade etsek.

“Eğer hasta olmak istemiyorsan, kabullen!” diyor Dr. Varella. “Reddetmek ve öz saygı eksikliği nedeniyle kendimize yabancılaşırız. Kendimizle barışık olmak sağlıklı yaşamın anahtarıdır. Bunu kabul etmeyenler kıskanç, taklitçi, aşırı rekabetçi ve yıkıcı olurlar. Eleştirileri kabullen. Bu bilgelik ve akıllılıktır.” DİYORUM Kİ; kendimizi tanımak, farkına varmak ve “olduğu gibi kabul etmek” için çiçek yolu ikebana ile kendimize terapi yapsak.

Sağlıklı Kalmak İçin

“Eğer hasta olmak istemiyorsan, kararlı ve güvenli ol!” Güvenmeyen kişi iletişim kuramaz, açık değildir, derin ve sağlam ilişkiler geliştiremez, gerçek arkadaşlıkları nasıl kurabileceğini bilemez. Güven olmadan bir ilişki de olamaz. Kararsız kişi güvensiz, endişe ve ıstırap içinde olur. Kararsızlık endişeleri, sorunları ve çatışmaları çoğaltır. İnsanlık tarihi kararlardan oluşur.”  DİYORUM Kİ; ikebana sanatının ilham aldığı gibi tabiattaki denge ve düzeni örnek alarak kararlı ve güvenli olsak; kararsızlıklarımızı çiçek yoluyla, İKEBANA ile aşmaya çalışsak.

“Eğer hasta olmak istemiyorsan, çözümler bul! Olumsuz kişiler çözüm bulamazlar ve sorunları büyütürler. Üzülmeyi, dedikoduyu ve kötümserliği tercih ederler. Karanlıktan kurtulmak için ışık yakmak gerekir. Ne düşünüyorsak oyuz. Olumsuz düşünce hastalığa dönüşen negatif enerji üretir”. DİYORUM Kİ; çiçekler pozitif enerji kaynağı olduğu için ikebana yaparak negatif enerjiden arınıp çözümler üretsek. T. Füsun Güleç         Temmuz 2017

Bir Cevap Yazın

Theme: Overlay by Kaira SİZLERİ İKEBANAYA BEKLİYORUZ
GÖZTEPE KADIKÖY
Have no product in the cart!
0
%d blogcu bunu beğendi: