“Son yıllarda yapılan araştırmalar, IQ’nun hayattaki başarıya katkısının %10’dan fazla olmadığını göstermektedir. Yüksek IQ, başarının, prestijin veya mutlu bir yaşamın garantisi olmadığı halde, okullarımızda ve kültürümüzde akademik yetkinlik hala ön planda tutulmakta; günlük hayatımızda büyük önem taşıyan sosyal ve duygusal becerilerin geliştirilmesi ihmal edilmektedir.

Duygusal ve sosyal kapasitesi yüksek kişiler – yani, duygularını iyi bilen, onları kontrol edebilen, başkalarının duygularını anlayan ve bunları ustalıkla idare edebilenler – hayatlarının gerek özel gerekse mesleki alanlarında daha avantajlı bir konuma geçerler. Duygusal ve sosyal becerileri gelişmiş insanlar hayatta daha mutlu ve üretken oluyorlar.

Duygularını kontrol edemeyen kişiler ise, net düşünebilme ve işlerine konsantre olabilme yeteneklerini engelleyen içsel bir mücadeleye giriyorlar.” Hilmi Işıkören ‘den alıntı.

İkebananın Başarıya katkısı

Burada bahsedilen duygusal zekâ, bir ruh zenginliğine işaret ediyor. Ruhumuzda biriktirmiş olduğumuz o kadar çok olumlu ve olumsuzluklar var ki! Bunların bizi sıkan, acıtan, kötümser olmamıza sebep olan, depresif hale getirenlerinden kurtulmak kolay değil. Bu negatifliklerin bir kısmı bizim gündelik hayatta mal, mülk, para hırsıyla yanıp tutuştuğumuz, etiket peşinde koştuğumuz, başkaları ne der diye düşünüp canımızı sıktığımız konular veya karşımızdakinin bilerek ve isteyerek bize yaptığı haksızlıklar olabilir. Yahut yaşamın acımasız tarafları da olabilir. Kişiliğimizin eksi yönleri; öfke kontrolümüzün olmaması, etiket merakı, lükse doymazlık, oburluk, kıskançlık da olabilir.

Eğer duygusal zekâmızı kullanmayı biliyorsak bu olumsuzluklar bizi ya hiç acıtmaz, ya da az acıtır. Biz bu farkındalığa erişmişsek bunlardan arınmamız gerektiğinin de farkına varma zamanı gelmiş demektir. Bunu nasıl mı yapacağız?

Doğa, çiçek ve toprakla uğraşın. Toprakla uğraşmak zor geliyorsa evinizde saksılarda çiçek yetiştirin. Toprağa elinizi değdirmeniz demek, negatif enerjinizi ona boşaltmanız demektir. Saksı ile uğraşmak istemiyorsanız haftada bir evinize çiçek alın. Eğer çiçekler sayesinde terapiye girmişçesine rahatlamak istiyorsanız, muhteşem bir felsefesi olan İKEBANA sanatını öğrenin ve haftada bir uygulayın.

Sevgi ve çiçekle kalın

T. Füsun Güleç

Bir Cevap Yazın

Theme: Overlay by Kaira SİZLERİ İKEBANAYA BEKLİYORUZ
GÖZTEPE KADIKÖY
Have no product in the cart!
0
%d blogcu bunu beğendi: