“Dün bir rüya, yarınsa bir hayaldir.

Rüyayı mutlu, hayali umutlu yapan bugündür.

Bugüne iyi bak.”   Halil CİBRAN

İkebana-Japon Çiçek Düzenleme Sanatında tam açan çiçekler geçmişi, tomurcuklar geleceği, yeni açanlar ise şimdiyi simgeler. Cibran “bugünü” ikebana “şimdiyi” vurgulamakta. “Bugün ve şimdi“de çocuklarımız var.

Çocuk-Oyun-İkebana

Çocuklarımız bizim en kıymetli varlıklarımız. Onların en büyük hazineleri ise kurdukları hayal dünyasında oynadıkları oyunlar. Dinamik, yaratıcı oyunlar. Zihinsel, duygusal gelişimlerine katkısı olan, hayatla baş etmenin yollarını keşfettikleri oyunlar. Ancak teknolojik gelişmeler onları oldukça engellemekte. Küçücük yaşlarda ekrana bağımlı olmaya başlıyorlar, oyun oynamayı unutuyorlar. Bu bağımlılık kendilerini ifade etmelerini iyice zorlaştırıyor.

Çocuklarımızın doğayla iletişimleri de kopuk olduğu için dünyayı olduğu gibi kabul etmekte zorlanıyorlar. Zira doğayı tanıyıp anlamak hayatın anlamını keşfetmeye yardımcı olmakta.

Tabiatta var olan dengeden esinlenen ikebana, kendini ifade etmenin ve iletişim kurmanın yollarından biri. Duygu ve düşünceleri çiçeklerle anlatma deneyimi.

İkebana öğrenen çocuk hem bir sanat öğrenip hem de bir hobi edinmiş olurken yaşamın zorlukları ile baş etmenin ipuçlarını yakalıyor. Yaratıcılığın da önemli olduğu bu sanat dalı çocuğun kendini ifade etme başarısına katkıda bulunuyor.

Sevgi ve çiçekle kalın

T. Füsun Güleç

Bir Cevap Yazın

Theme: Overlay by Kaira SİZLERİ İKEBANAYA BEKLİYORUZ
GÖZTEPE KADIKÖY
Have no product in the cart!
0
%d blogcu bunu beğendi: